Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie plemene

  Původ labradorského retrívra není jasně definován a o jeho vzniku existuje několik terorií. Jisté však je, že předchůdci nynějších labradorů labradorů přišli do anglie na přelomu 18. a 19. století z východního pobřeží Kanady-Newfoundland a z Islandské oblasti St. John.  Zde byli původně využíváni jako pomocníci rybářů k vynášení sítí z moře. Díky tomuto původnímu účelu získali tzv. ,, watter-resistant kabát ''- velmi kvalitní, husté, nepromokavé osrstění a velkou vášeň pro práci ve vodě.

  Kolem roku 1814 započali dva Angličané- Lord z Malmesbury a plukovník Petr Haroker- s cíleným chovem labradorského retrívra, v té době především pro pracovní - lovecké účely. První zápis do anglické plemenné knihy se uskuteečnil v roce 1870, ale trvalo ještě plných 33 let, než labradorský retrívr skutečně uznán, stalo se tak roku 1903. Málokdo tuší, že patronkou anglického ,, The Labrador Retriever Clubu '', který vznikl v roce 1916 a jako první sdružil chovatele a přátele labradorů, je sama anglická královna Alžběta, jejíž rodina labradory také chová.

  Koncem 60. let do naší republiky zavítal z Anglie jistý pan J. Bradley, jehož vášní byl lov bažantů. Kromě jiných se mu velmi zalíbila i bažantnice při Lesním závodu Litovel. Tam tehdy působyl jako ředitel pan František Kučera. Úroveň honů v této bažantnici byla vysoká, pan Bradley si ji velmmi pochvaloval, jen jediná věc ho udivovala, a to, že se nikde při dohledávce nesetkal s žádným, v Anglii tolik osvědčným retrívrem, ale většinou jen s ohaři. A tak pan Bradley přivezl následující loveckou sezonu, jako dík za příjemné lovecké zážitky, darem panu Kučerovi do Litovle tři páry labrador retrívrů. Ten je následně věnoval Státním lesům a psi byli přiděleni na lesní závody: Židlochovice, Olomouc a Litovel. Psal se rok 1970 a s chovem tohoto úžasného plemene zde nikdo neměl zkušenosti, a tak vzhledem k nepříznivým podmínkách, jimž byli tito pejsci vystaveni, došlo v Olomouci a Židlochovicích k jejich úhynu. Jedině v Litovli se prvním labradorům dostalo náležité péče a v roce 1975 k nim z Anglie přibyl dvouletý chovný pár a tito se měli stát zakladateli chovu u nás.

  První štěňátka v Československu se narodila 6. července 1975 v chovné stanici labradorů pana Kučery ,, z Pomoraví''. Maminkou těchto chlupatých dětí se stala černá fenka Julie of Palgrave a tatínkem Sandylas Marcus- pes z mimořádně významného exteriérového anglického chovu. Jednalo se tedy o vrh ,,A'', z něho se v rodokmenu českých labradorů nejčastěji objevuje Adina z Pomoraví.

SOUČASNOST

  Pro jejich vynikající přátelskou povahu, lásku k dětem, nezdolnou vůli, tělesné zdraví, vysokou přizpůsobivost a neutuchající ochotu dělat svému pánovi radost vzrůstá obliba labradorů u stále širší veřejnosti.

 

(čerpáno z článku paní Aleny Krutské v časopisu Pes přítel člověka)